Poll Results
Please login to vote and see the results.
Lost your password? Please enter your email address to get a reset link.
Please briefly explain why you feel this question should be reported.
Please briefly explain why you feel this answer should be reported.
Please briefly explain why you feel this user should be reported.
Please login to vote and see the results.
Please login to vote and see the results.
Explanation: Let the radius of hemisphere and sphere be 'r' and 'R' ⇒4\3πR^3=2\3πr^3 R^3\r^3=1\2 R\r=1\3√2 ⇒ Ratio of curved sufrace area =4πR^2\2πr^2=2R^2\r^2=2×1\(3√2)^2 =2\(2)^2/3⇒R\r=21/3\1
Explanation:
Let the radius of hemisphere and sphere be ‘r’ and ‘R’
⇒4\3πR^3=2\3πr^3
R^3\r^3=1\2
R\r=1\3√2
⇒ Ratio of curved sufrace area
=4πR^2\2πr^2=2R^2\r^2=2×1\(3√2)^2
=2\(2)^2/3⇒R\r=21/3\1
See lessPlease login to vote and see the results.
Explanation: We are given that volume of two cubes are in the ratio = 27 : 1 (3\1)^3=27\1 a1\a2=3√27\1 =3\1=3:1
Explanation:
We are given that volume of two cubes are in the ratio = 27 : 1
(3\1)^3=27\1
a1\a2=3√27\1
=3\1=3:1
See lessPlease login to vote and see the results.
Explanation: Diagonal of cube will be equal to diameter of sphere √3a=2×r √3a=2×6√3 a=12 Surface area =6a^2=6×12×12⇒864cm^2
Explanation:
Diagonal of cube will be equal to diameter of sphere
√3a=2×r
√3a=2×6√3
a=12
Surface area
=6a^2=6×12×12⇒864cm^2
See lessPlease login to vote and see the results.
Explanation: Here h = 4c, Volume of cylinder =πr^2h =4π×πr^2h\4π (Multiply 4π both in Numerator & denominator) =(2πr)^2×(4c)\4π=c^3\π
Explanation:
Here h = 4c,
Volume of cylinder =πr^2h
=4π×πr^2h\4π
(Multiply 4π both in Numerator & denominator)
=(2πr)^2×(4c)\4π=c^3\π
See lessPlease login to vote and see the results.
Please login to vote and see the results.
Please login to vote and see the results.
Explanation: The pattern of the number series is: 325−1×11=314 314−2×11=292 292−3×11=259 259−4×11=215 215−5×11=160
Explanation:
The pattern of the number series is:
325−1×11=314
314−2×11=292
292−3×11=259
259−4×11=215
215−5×11=160
See lessPlease login to vote and see the results.
Explanation: The pattern of the number series is: 483−1×12=483−12=471 471−3×12=471−36=435 435−5×12=435−60=375 375−7×12=375−84=291 291−9×12=291−108=183
Explanation:
The pattern of the number series is:
483−1×12=483−12=471
471−3×12=471−36=435
435−5×12=435−60=375
375−7×12=375−84=291
291−9×12=291−108=183
See lessPlease login to vote and see the results.
Explanation: The pattern of the number series is: 33 + 10 = 43 43 + (10 + 12) = 65 65 + (10 + 24) = 99 99 + (10 + 36) = 145 145 + (10 + 48) = 203
Explanation:
The pattern of the number series is:
33 + 10 = 43
43 + (10 + 12) = 65
65 + (10 + 24) = 99
99 + (10 + 36) = 145
145 + (10 + 48) = 203
See less
Explanation: Volume⇒1\3πr^2h ⇒1\3π12×12×9 ⇒144×3π⇒432π
Explanation:
Volume⇒1\3πr^2h
⇒1\3π12×12×9
⇒144×3π⇒432π
See less